PRAEFA

PREFABRYKOWANE ŚCIANY KERAMZYTOBETONOWE

PRAEFA to stosowany w Europie Zachodniej od 1973 roku system do wznoszenia ekologicznych i energo-oszczędnych domów z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych z keramzytu jako podstawowego materiału elementów konstrukcyjnych z betonów lekkich.

Keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym otrzymywanym przez wypalanie łatwo pęczniejących glin w piecach obrotowych w temperaturze 1200°C bez domieszki jakichkolwiek substancji szkodliwych. Posiada wysoką izolacyjność cieplną, jest odporny na czynniki chemiczne i atmosferyczne.

Ściany w systemie PRAEFA gwarantują wysoką kumulacyjność cieplną, ogniotrwałość i dźwięko- izolacyjność. Keramzyt zastosowany w ścianach zapewnia doskonały mikroklimat wewnątrz budynku, regulując parametry fizykochemiczne powietrza w otoczeniu.

Materiałem, na którym bazuje nasza technologia jest keramzyt (LWA). Wypalone w temperaturze ok. 1200°C kuleczki gliny o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych stwarzają atmosferę budynku zbliżoną do domów z cegły. Kuleczki keramzytu wypalane są w piecach obrotowych.

ZALETY SYSTEMU

Keramzyt zastosowany w elementach PRAEFA zapewnia dobry mikroklimat wewnątrz pomieszczenia, regulując parametry fizykochemiczne, co stwarza idealne warunki dla człowieka.

  • Technologia PRAEFA jest bardzo elastyczna, pozwala bez ograniczeń modułowych wykonywać najbardziej skomplikowane projekty architektoniczne (ściany, stropy, podciągi w każdej formie geometrycznej);
  • Wyjątkowo krótki czas powstania stanu surowego otwartego bez przeciągających się terminów i wielu ekip podwykonawczych. Teoretycznie możliwe jest postawienie stanu surowego średniej wielkości domu jednorodzinnego w przeciągu jednego tygodnia od czasu podpisania umowy;
  • Elementy keramzytowe w technologii PRAEFA mają idealnie gładkie powierzchnie i są od razu przystosowane do położenia tapet lub po wykonaniu cienkiej przecierki gipsowej do malowania. Kładzenie tynków wewnętrznych jest zbędne;
  • Elementy PRAEFA nie muszą być sezonowane, po zakończeniu montażu można natychmiast przystąpić do dalszych prac;
  • Nadproże wykonane jest jako zespolone z elementem ściennym. umożliwia to wykonanie nadproża z betonu konstrukcyjnego przy jednoczesnym zastosowaniu keramzyto – betonu w pozostałej części (np. cała ściana wykonywana jest z LC12/13 , a nadproże z C20/25). w szczególnych przypadkach produkujemy ściany z otworami okiennymi bez nadproża konstrukcyjnego. Nadproże jest wykonane w poziomie stropów;

Wszystko to pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i kłopotów związanych z niejednokrotnie przeciągającym się powstaniem stanu surowego. Tradycyjne technologie nie zapewniają takiej jakości i tak krótkiego czasu realizacji. Bez tynkowania, bez szpachlowania, bez zbędnych kosztów.