Dach chroni budynek przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, głównie opadów, wiatru oraz zmian temperatur. Składa się z konstrukcji nośnej i odpowiednio do niej przymocowanego pokrycia.
Na rozwiązanie materiałowe i rodzaj konstrukcji nośnej dachu ma wpływ jego kształt, rodzaj, pokrycie, pochylenie połaci dachowej itp. Najbardziej popularnym rozwiązaniem konstrukcji dachu jest konstrukcja drewniana.
Tradycyjna konstrukcja drewniana jako krokwiowo-belkowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa to najbardziej popularne konstrukcje stosowane w Polsce. Do wykonania tradycyjnej konstrukcji drewnianej należy stosować drewno konstrukcyjne o klasie nie niższej nić C16, lecz najbardziej popularną ze względu na dostępność jest C24.

Wilgotność drewna stosowanego na elementy konstrukcyjne zależy od warunków eksploatacyjnych i przyjętej technologii wytwarzania.
W konstrukcjach chronionych przed zawilgoceniem – wilgotność do 18%
W konstrukcjach pracujących na otwartym powietrzu – wilgotność do 23% 
Wilgotność drewna stosowanego na elementy klejone warstwowo powinna być zgoda z wymaganiami technologii klejenia i nie powinna przekraczać 15%. 

DREWNIANE WIĄZARY DACHOWE – to alternatywa dla tradycyjnej konstrukcji drewnianej dachów, w ostatnim czasie bardzo popularna na rynku Polski, ze względu na wysoką dokładność, szybkość montażu oraz korzystną cenę.

Dźwigary kratowe drewniane są prętowymi o układach i kształtach analogicznych jak w wypadku kratownic stalowych stosowanych przy budynkach przemysłowych. Rozstaw dźwigarów w kierunku podłużnym zależy m. in. od rodzaju pokrycia dachowego oraz obciążenia pasa dolnego, zazwyczaj rozstaw wynosi od 0,9m do 1,5m.
Charakterystyczną cechą wiązarów są połączenia elementów drewnianych, które realizuje się przy wykorzystaniu stalowych płytek kolczastych wciskanych za pomocą pras hydraulicznych.

Odporność ogniowa wiązarów – w Polsce mamy dwa popularne standardy grubości elementów drewnianych stosowanych do produkcji wiązarów dachowych, jest to 45mm oraz 60mm.
Elementy o grubości 45mm wyróżnia głównie cena, natomiast elementy o grubości 60mm stosowane są zazwyczaj z drewna KVH, które zamawiane jest w elemtnach o długości 12-13m, dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych połączeń doczołowych.
Drewno gładkiej  (drewno strugane o wilgotności 18%) spala się na swojej płaszczyźnie 10mm w przeciągu 15min.
Zalecamy stosowanie elementów o grubości 60mm !

Dom jednorodzinny – Wielgowo